5 najczęstszych przyczyn nadwagi

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost ilości osób z nadwagą w polskim społeczeństwie. Wyjątkowo smutne jest, że problem ten dotyczy również dzieci.
W poniższym artykule postaramy się określić najczęstsze przyczyny nadwagi by łatwiej było jej unikać.

Zajadanie stresów

W obecnych czasach trwa ciągła pogoń za karierą i pieniędzmi. Otaczająca nas rzeczywistość sprawia, że stres staje się zjawiskiem powszechnym. To właśnie on powoduje, że wiele osób sięga po słodycze oraz niezdrowe jedzenie. Tego typu śmieciowa dieta  bardzo szybko może zmienić nasze ciało nie do poznania.
Szybki tryb życia powoduje, że często ludzie nie mają kiedy przygotowywać sobie pełnowartościowych posiłków i zadowalają się zamawianiem gotowego, często fastfoodowego jedzenia. Dłuższe funkcjonowanie w ten sposób odbija się na naszej wadze i zdrowiu.

Leki i choroby

Wiele chorób i leków powoduje nabieranie masy. Mowa tu zwłaszcza o wszelkiego rodzaju zaburzeniach endokrynologicznych. Chora tarczyca czy  podwzgórze mogą zmienić nasze ciało nie do poznania. Przyrost masy ciała dotyczy również długich kuracji farmakologicznych. Leki na bazie sterydów oraz spowalniające metabolizm antydepresanty sprawiają, że stajemy się w szybkim czasie osobami otyłymi.

Złe nawyki żywieniowe

Częstym problemem są złe nawyki żywieniowe wyniesione z domu rodzinnego. Posiłki zawierające duże ilości węglowodanów czy tłuszczy, a także zbyt duże porcje mogły doprowadzić nas do zaszczepienia złej diety już od najmłodszych lat. Złych nawyków żywieniowych możemy nabywać też w trakcie naszego dorosłego życia podczas ciągłego przebywania w środowisku, w którym nieodpowiednie przyzwyczajenia żywieniowe są normą. Możliwe jest nawet uzależnienie się w od niezdrowych potraw takich jak fast foody czy nadmierne spożywanie słodyczy.

Nieodpowiednia aktywność fizyczna

Żadną tajemnicą jest, że brak odpowiedniej aktywności fizycznej i siedzący tryb życia przyczyniają się do wzrostu wagi i problemów zdrowotnych. Pęd życia i lenistwo przyczyniają się do zapominania o sporcie i minimalnym chociaż wysiłku fizycznym, który jest tak potrzebny aby nasz organizm był zdrowy. W młodym wieku nie odczuwa się skutków zaniedbywania aktywności fizycznych. Zaczynają dawać o sobie znać w wieku 30 czy 40 lat. Często objawiają się  bólem stawów czy nadciśnieniem.
Wystarczy około 30 minut regularnego wysiłku w ciągu dnia aby utrzymać właściwą formę organizmu. W połączeniu ze zdrową dietą, nadwaga nie będzie już czymś, czym musimy się martwić.

Zły metabolizm lub wady genetyczne

Czasem nadwaga nie jest winą niezdrowego stylu życia a spowodowana jest obciążeniami genetycznymi. W takim przypadku dbanie o zdrowie i unikanie stresu nie pomoże w redukcji wagi. Według naukowców istnieje ponad 360 genów odpowiadających właśnie za nadmierne kilogramy. W tym przypadku, należy udać się na wizytę do specjalisty, który przedstawi możliwe kierunki leczenia. Przy pomocy lekarza, zdrowej diety oraz aktywności fizycznej, walka o zdrowie może być o wiele prostsza niż myślisz!

Jeśli potrzebujesz pomocy w obniżeniu wagi zapraszamy na  test obciążenia organizmu do Revitum. Da on Ci informację o stanie wewnętrznym Twojego organizmu a na tej podstawie nasz specjalista będzie w stanie doradzić dalsze kroki dobrane konkretnie dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *