Jak zdrowo zmniejszyć wagę?

Wiele osób zastanawia się co zrobić, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. W internecie można znaleźć tysiące poradników i instruktaży, które serwują szybkie i łatwe sposoby na osiągnięcie tego celu. Zanim jednak zdecydujemy, że chcemy z któregoś z nich skorzystać należy zastanowić się jaki to będzie miało wpływ na nasze zdrowie.

Najważniejszy jest umiar

Przy każdej diecie istotny jest umiar. Jeżeli uda nam się go zachować w trakcie całego dnia i nie będziemy spożywać nadliczbowych posiłków lub olbrzymich porcji, to będzie nam o wiele łatwiej zadbać o właściwą linię.

Stopniowe schodzenie z wagi

Przy planie dotyczącym stopniowego schodzenia z wagi, należy pamiętać aby nie przyśpieszać odchudzania. Zbyt szybka utrata wagi, na pewno nie wpłynie korzystnie na efekt, który chcemy uzyskać. Negatywnymi konsekwencjami mogą tutaj być: efekt jo-jo, problemy z wątrobą, anemia czy niewydolność nerek. Należy zatem regularnie odchodzić od swoich dotychczasowych przyzwyczajeń i stopniowo zamieniać posiłki wysokotłuszczowe na te wysokobiałkowe, czy chleb pszeniczny na chleb wieloziarnisty a leżenie przed telewizorem na  spacery po parku lub inną formę ruchu.

Zdrowa dieta

Samo ograniczenie posiłków i kalorii nie jest do końca dobre ani korzystne dla naszego organizmu. Ważne jest to, aby posiłki, które dotąd były tłuste, smażone czy słodkie, zastąpić tymi bardziej zdrowymi, takimi jak: warzywa, owoce, białka czy produkty wieloziarniste. Dieta powinna być zróżnicowana. Nie jedzmy przez cały miesiąc ryby z warzywami. Starajmy się jeść ją 2 razy w tygodniu, a w inne dni przygotujmy sobie dla przykładu kurczaka ze szpinakiem czy pełnowartościową zupę.

Wzmożona aktywność fizyczna

Aktywność ruchowa to element obowiązkowy każdego procesu odchudzania. Na początek najważniejsze jest to, aby w ogóle wyjść z mieszkania i troszkę poruszać się na świeżym powietrzu. Dzięki takim małym krokom możesz w dość szybkim czasie powrócić do świetnej kondycji fizycznej. Warto także zastanowić się nad zajęciami na basenie czy na siłowni lub zdecydować się na jakiś sport zespołowy.

Częstotliwość spożywania pokarmów

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na trzy, pięć czy siedem posiłków to musisz pamiętać o tym aby jeść je w małych ilościach, o wyznaczonych porach. Dodatkowo ważne jest, aby przerwy między posiłkami były równe i trwały najmniej trzy godziny. Taki model żywienia może w szybkim czasie zapewnić nam lepszą formę.

Jesteś głodny – wybierz błonnik

Warto w trakcie diety stosować dużo posiłków zawierających błonnik. Układ pokarmowy go nie wchłania, więc pęczniejący błonnik w żołądku daje wrażenie sytości. Dodatkowo spowalnia on proces trawienia oraz wchłaniania tłuszczów i węglowodanów. Dzięki swoim właściwościom przyśpiesza także perystaltykę jelit co korzystnie wpływa na nasze wypróżnianie się. Można zastosować go w formie zbóż, warzyw, owoców albo kupić zwykły błonnik w każdej aptece.

Przepis na skuteczne odchudzanie

Tak naprawdę nie istnieje żaden idealny model odchudzania, który mógłby nam zapewnić wymarzone efekty. Każdy rodzaj diety niesie za sobą mniejsze czy większe obciążenia. Istotne jest to, aby jednak robić wszystko z głową i z przemyślanym wcześniej planem. Warto także sugerować się wskazówkami zawartymi w tym tekście.

Jeśli potrzebna Ci pomoc w rozpisaniu planu działania czy dobraniu diety konkretnie pod Ciebie – zapraszamy na konsultacje  z naszym specjalistą. Chętnie pomożemy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *