Otyłość a nadwaga – różnice

Dla wielu osób dodatkowe kilogramy nie są żadnym problemem. Inni zaś uważają, że jest to jedynie defekt estetyczny, który znacząco nie wpływa na zdrowie. Niestety jedni i drudzy są w błędzie, gdyż nawet kilka ponadprogramowych kilogramów może być przyczyną wielu groźnych schorzeń. Postarajmy się zatem zdefiniować otyłość oraz nadwagę i odnaleźć różnice między tymi z pozoru jednoznacznymi pojęciami.

Dlaczego te pojęcia są często mylone?

Zarówno w prasie jak i w internecie publikowanych jest mnóstwo informacji oraz porad dotyczących walki z otyłością i nadwagą. Pojęcia te często stosowane są wymiennie.
W świadomości ludzi zaczęły funkcjonować jako synonimy. Czy jest to jednak zgodne ze stanem faktycznym?

Czym jest otyłość?

Otyłość jest klasyfikowana przez lekarzy jako choroba przewlekła. Jest ona związana z patologicznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Ilość jej nie powinna przekraczać zapotrzebowania fizjologicznego oraz możliwości adaptacyjnych narządów. Ponadto zjawisko otyłości doprowadza do rozwoju innych groźnych chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca. Nadmierna waga może powodować zmiany zwyrodnieniowe w kościach i stawach oraz ograniczenia sprawności ruchowej człowieka. Według standardów naukowych o otyłości możemy mówić, gdy wartość BMI przekracza 30 jednostek. Po przekroczeniu 40 jednostek mowa jest już o otyłości skrajnej, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Czym jest zatem nadwaga?

W odróżnieniu od pojęcia otyłości, nadwaga nie jest chorobą! Jest to jedynie specyficzny stan organizmu, w którym wskaźnik tłuszczu przekracza uznawane wartości. Nadwagę można także uznać jako tzw. stan przedchorobowy, który przy dalszym zaniedbaniu może doprowadzić do otyłości – czyli choroby. W przypadku tego pojęcia, mówimy o wskaźniku BMI oscylującym między 25 a 30 jednostek. Osoby z nadwagą często posiadają problemy związane z przemianą metaboliczną. Wielu specjalistów uważa właśnie ten moment za ostatni dzwonek przed wejściem w bramy otyłości.

Nieco inne parametry dla sportowców

Należy pamiętać, że sportowcy będą mieli  inne wskaźniki BMI. Osoby wyczynowo lub zawodowo uprawiające sport – nawet przy 30 jednostkach BMI, nie będą uznawane za osoby z nadwagą. Jest to jednak wyjątek nie będący regułą. Warto tu zainwestować w specjalistyczną konsultację dietetyczną.

Podsumowanie terminologii

Pomimo tego, że w mediach, słyszymy sformułowania takie jak: nadwaga czy otyłość, wypowiadane zamiennie, pamiętajmy, że jest to mylące i niezgodne z prawdą. Terminy te, co prawda odnoszą się do problemu nadmiernej masy ciała, jednakże dotyczą innych zjawisk. Nadwaga to stan ewidentnego przerostu tkanki tłuszczowej, zaś otyłość jest już przewlekłą chorobą. Na koniec można jednak zaryzykować stwierdzenie faktu, że każda otyłość ma swoje źródło w niezareagowaniu na zjawisko nadwagi.

Dlatego, warto zająć się problemem nadwagi jak najwcześniej by nie doszło w naszym organizmie do stanu chorobowego. Pomóc w tym może specjalista, który dobierze odpowiednią dietę, podpowie wskazane rodzaje aktywności i inne stosowne dla nas kroki w powrocie do zdrowia oraz dobrej kondycji. Polecamy konsultacje dietetyczne w Revicie. Przeczytaj czemu są wyjątkowe i różnią się od oferty konkurencji kliknij >> tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *